Narzeczeni

Twój IP: 54.162.107.122
2017-09-20 23:29

Przygotowanie bliższe

Czym jest przygotowanie bliższe?

Przygotowanie bliższe do małżeństwa obejmuje młodzież szkół ponadgimnazjalnych i jest prowadzone w małych grupach w parafii zamieszkania młodzieży.

Podstawowe informacje dotyczące przygotowania bliższego do małżeństwa zawiera: Dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Dokument ten został przyjęty podczas 322 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – 1 maja 2003 r.

Zadaniem Przygotowania Bliższego do Małżeństwa jest:
pogłębić naukę o małżeństwie i rodzinie,
uwrażliwić na fałszywe teorie w tych dziedzinach,
przysposobić do międzyosobowego życia w małżeństwie i w rodzinie,
pogłębić życie wspólnotowo-liturgiczne.

Przygotowanie to powinno łączyć trzy zasadnicze elementy:
wspólnotowo-liturgiczny,
konferencyjny
dialogowy

Roczna katecheza przedmałżeńska
Niezależnie od katechizacji w szkole należy w każdej parafii – jako program optymalny – prowadzić dla tej młodzieży – roczną katechizację przedmałżeńską obejmującą co najmniej 25 spotkań.
Powołać w parafii Zespół pastoralny składający się z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego z miejscowej poradni przedstawiciela ruchów małżeńskich i rodzinnych oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Zespół ten dokona adaptacji programu katechizacji przedmałżeńskiej do miejscowych warunków i będzie czuwał nad jego wykonaniem.
Program katechezy powinien zawierać oprócz zagadnień z teologii małżeństwa i rodziny także problematykę zagrożeń i obrony życia, omawiać potrzebę i sposoby organizowania się w stowarzyszenia i uczestnictwa w grupach o pogłębionej formacji.
Należy organizować dla uczestników odpowiednie rekolekcje.
Młodzieży kończącej tę katechizację wręczy się odpowiednia zaświadczenia.

Skrócona katecheza przedmałżeńska (wyjątkowo)
Jeśli z poważnych racji nie było możliwe powyższe przygotowanie (roczna katechizacja przedmałżeńska) ani w parafii ani podczas studiów, wtedy należy podjąć skróconą katechezę przedmałżeńską w formie przynajmniej 10 spotkań czy to w parafii, czy w ośrodkach dekanalnych lub rejonowych, wg ustaleń Biskupa Diecezjalnego.
Szczegółowe programy katechez dla różnych form przygotowania, do dyspozycji Biskupów Diecezjalnych, opracuje Rada Episkopatu do Spraw Rodziny we współpracy z Komisją Wychowania.
Realizowane w całej Polsce przygotowanie do małżeństwa winno uwzględniać elementy psychologii różnicowej mężczyzny i kobiety.