Twój IP: 107.22.48.243
2018-04-21 19:02

2017 10 06 dziecko utracone

Dzień Dziecka Utraconego – 15 października w całym kraju

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce. Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. To dzień, w którym od 1 stycznia symbolicznie mija 9 miesięcy, czyli dobiega końca okres ciąży. W Polsce rodziców dzieci utraconych oraz nieoperacyjnie chorych skupia organizacja DLACZEGO. Prowadzi ona stronę internetową dla dotkniętych stratą rodziców i ich rodzin: www.dlaczego.org.pl.Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27%. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30%. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, wtedy bowiem kończy się ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

Obchody Dnia dziecka utraconego w Archidiecezji katowickiej odbędą się 15 października br. w następujących parafiach:

- św. Jerzego w Rydułtowach – początek o 15.45 – nabożeństwo Różańcowe, 16.30 – Msza Święta, 17.30 – modlitwa w Miejscu Pamięci Dzieci Utraconych a następnie spotkanie w Oratorium św. Józefa

- św. Józefa w Katowicach – Załężu – początek o 15.00 Różaniec, 15.30 – Msza Święte, 16.15 – modlitwa przy grobie dziecka utraconego, na zakończenie spotkanie przy kawie (mile widziane dary stołu)

- św. Bartłomieja w Bieruniu Starym – początek o 10.00 – Msza Święta